Willa Danusia to zabytkowy, XIX-sto wieczny budynek który zachwyca swoją stylową architekturą i malowniczym położeniem. Jego historia sięga końca XIX wieku. Wzniesiono go, wraz z bliźniaczą willą, w 1889 roku. Willa nosiła wówczas nazwę „Ukrainka" a drugi budynek nazwano „Janina". Domy należały do braci: Walerego Eliasza – Radzikowskiego i Stanisława Eliasza – Radzikowskiego, którzy na stałe wpisali się w karty historii Szczawnicy i regionu.

Walery Eliasz był malarzem oraz współzałożycielem i głównym filarem Towarzystwa Tatrzańskiego. W swoich akwarelach uwiecznił on krajobraz Pienin. Ponadto jest autorem popularnego „Ilustrowanego przewodnika do Tatr, Pienin i Szczawnic", którego pierwsze wydanie ukazało się w roku 1870. Stanisław Eliasz był natomiast projektantem i budowniczym. W Szczawnicy prowadził budowę, między innymi, neogotyckiego kościoła pw. św. Wojciecha i sławnego Dworku Gościnnego.

W 1909 roku obie wille zostały sprzedane. W „Janinie" zamieszkał Jan Maniecki – z ramienia hrabiego Stadnickiego piastujący stanowisko zarządcy uzdrowiska. Z czasem jednak willę rozebrano. „Ukrainka" przetrwała. Po II wojnie światowej zmieniono jej nazwę z „Ukrainki" na „Danusię". Stanowiła ona wówczas własność przedsiębiorstwa „Uzdrowisko Szczawnica" i mieściły się w niej mieszkania pracownicze.

Plac Dietla 6, 34-460 Szczawnica

519 067 680

info@willadanusia.pl

© 2016 Thermaleo Plus Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem